TOKİ HER GEÇEN GÜN ALAPLI’NIN GÖZDESİ OLUYOR.

Yaklaşık 10 yıldır bu güzel sitede oturuyoruz. 10 yıl önce TOKİ’yi çarşıya uzak oluşundan dolayı eleştirenler vardı , hala var ve var olmaya da devam edecektir.

Uzaklık kavramı tartışmalı bir kavram. Kime ve neye göre uzak. İstanbul , Ankara gibi illerde insanlar işlerine giderken saatlerini yolda harcarken Alaplı gibi küçük ve şirin bir ilçede en uzak mesafe neresidir ki insanlar TOKİ ye uzak diyebiliyor. Avrupalılar , Amerikalılar mümkün olduğu kadar şehirlerden uzaklara doğru kaçıp yerleşirken , biz Alaplı’lı lar neden küçücük ve sıkışık bir ilçede ,dahada sıkışmaya çalışıyoruz.

TOKİ tamda şehrin karmaşasından kaçmak isteyenlerin yaşayabileceği , havadar, geniş , doğa ile iç içe bir yerleşim yeri. İlk ve Orta Okulu , Bakkalı , Camisi , Parkları , Halı Sahası , Yarım saatte bir gelen otobüsü… Daha ne olabilirki?

Çarşıda oturan aileler çocuklarını dışarıya rahatlıkla , gözü kapalı bırakamaz. Arabalar yüzünden , oyun alanı olmayışından , yahut çocuğumu kaçırırlar korkusuyla. TOKİ bu konuda ailelerin tamda istedikleri koşullara sahip. Apartmanlar çarşıda olduğu gibi dip dibe değil. Bir binanın etrafında aynı binanın alanının yaklaşık 4 katı boş alan mevcut. Aileler pencerelerinden çocuklarını rahatlıkla gözleyebilir. Aynı apartman veya komşu apartman çocukları birbirini tanıdığından ortak oyunlar oynayabiliyor. Havalar güzel olsun yeterki. Çocuklar bol bol bisiklet ve kaykay sürüyor , futbol oynuyor , toprakla oynuyorlar. Çocuklarımız çarşıda bu imkanları bulabilirler miydi acaba?

Okula giden çocuklar öğle arasında evlerine yemeğe gelip sonra tekrar öğleden sonra okula gidiyor. Anne babaların servis tutmasına yahut çocukları ile birlikte okula gidip gelmelerine gerek kalmıyor.

Sadece çocuklar değil , büyükler içinde yaşanılası bir yer TOKİ. Aileler gece ve gündüz dışarıda istedikleri kadar oturabilir. Apartman önünde çay demleyip sohbet edebilir , TOKİ içinde yürüyüş yapabilirler.. Çoğu apartman sakinleri büyük bir aile gibi olmuş durumdadır TOKİ de.

TOKİ nin artıları çok. Örneğin merkezi sistemle ısınması , ekonomik bir şekilde dairelerin çok iyi ısınmasını sağlıyor. Kalorifer görevlisinin kışın kaloriferleri yakması , apartman merdivenlerinin belirli sürelerde temizlenmesi , çevre düzenlemelerinin yapılması  gibi hizmetler aylık cüzi(20 TL) bir aidat tutarı ile yapılıyor.

Bu yazımda TOKİ nin reklamını yapmış oldum ama aslında öyle değil. Yıllar içinde TOKİ kendi reklamını kendisi yaptı. Bu yazdıklarımı insanlar zaten bildiğinden , özellikle son yıllarda TOKİ de kiralık ev bulma sıkıntısı yaşanıyor. Ev fiyatları da arttı. Ev sahipleri evlerinin boş kalmayacağını bildiklerinden seçici davranıyorlar. İlk yıllarda durum böyle değildi. Evim boş kalmasında kim oturursa otursun deyip rastgele kiracı yerleştirip mağdur olan ev sahipleri çoktu. Son yıllarda memur , fabrika , belediye çalışanları gibi düzgün bir işte çalışan kiracılara ev sahipleri evlerini kiraya veriyor.

Yazmayı unuttuğum şeylerde var ; örneğin sitemizde araç park etme sorunu yok. Her apartmanın yanında bir park yeri olduğu gibi , yolların geniş oluşundan dolayı yol kenarları da aslında bir park alanı.

Her apartmanın kendi kapalı devre kamera sistemi var. Ayrıca sitenin giriş çıkışlarında da MOBESE kameraları var. Böylece sitemiz 24 saat gözetim altında tutuluyor.

En son şunu da yazmalıyım. Sitemizin bir internet sitesi var. Sitemizin dışarıya bakan vitrini. Mayıs ayının 13 ünde 1. yaşını dolduruyor. İlk aylarda ziyaretçi sayımız çok azdı. Son günlerde katlanarak arttı. Sitemizi güncel tuttukça ziyaretçi sayımızda artıyor. Haber , duyuru , yazı , fotoğraf paylaşmak isterseniz alaplitoki@gmail.com adresine elektronik posta gönderebilirsiniz.

156 views

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir